تهران، سیدخندان، خیابان میرمطهری، پلاک ۳۸، واحد ۷۱
021-88514651
پشتیبانی
09367951354
فواید سیاهدانه برای زنان

فواید سیاهدانه برای زنان

خواص سیاهدانه برای زنان

روغن سیاهدانه دارای اسیدهای چرب امگا3، 6 و 9 است. در اسانس آن ترکیبهایی مثل تیموکینون و کارواکرول شناسایی شده است. تیموکینون و روغن سیاهدانه دارای خواص آنتی اکسیدان هستند و در حفظ سیستم ایمنی نقش دارند و از طرفی دارای خواص ضد التهاب است. همچنین سیاهدانه دارای پتاسیم، آهن، مس، ویتامین E و ویتامین های گروه B است.

در طب سنتی روغن سیاهدانه برای سلامت دستگاه تنفس، عملکرد قلب، بهبود سردرد، بهبود دیابت، دردکمر، کاهش کلسترول خون، کاهش وزن، کاهش درد مفاصل، اگزما و جوشهای پوستی، کنترل عفونت هلیوباکتر و سلامت سیستم تولید مثل استفاده می شود.

سیاهدانه داری خواص ضد میکروب است برای مثال سیاهدانه از رشد قارچ C. albicans که مسئول عفونتهای قارچی در زنان است می کاهد. روغن سیاهدانه با باکتریهای مضر روده مبارزه می کند. نشانه هایی همچون تولید گاز، نفخ، اسهال و هضم دشوار ناشی از رشد نامناسب باکتری هلیوباکتر است. روغن سیاهدانه همراه با عسل موجب کاهش رشد باکتری هلیو باکتر می شود و منجر به بهبود عملکرد روده می شود. روغن سیاهدانه به دلیل خاصیت ضد التهاب و ضد باکتری در کاهش کرامپ (گرفتگی معده) تولید گاز و نفخ نقش دارد.

سیاهدانه در بهبود بیماریهای روماتیسم و التهاب نقش دارد. در مطالعه انجام شده بر روی زنان مبتلا به بیماری روماتیسم (التهاب مفاصل) گزارش شد که مصرف 1 گرم روغن سیاهدانه به مدت یک ماه موجب کاهش مارکرهای التهاب در خون می شود. احتمالا تیموکینون مسئول اثرات ضد التهابی است.

سیاهدانه

روغن سیاهدانه با تنظیم سیستم ایمنی بدن باعث بهتر شدن آلرژهای فصلی می شود. استفاده از روغن سیاهدانه به مدت 6 هفته التهاب و سوزش بینی را کاهش می دهد. روغن سیاهدانه پاسخ های التهابی ششها را تعدیل می کند. تیموکینون یکی از ترکیبهای شیمیایی اسانس سیاهدانه در آزاد سازی هیستامین و کاهش التهاب دستگاه تنفسی نقش دارد.

سیاهدانه با کاهش قند خون و متابولیسم کربوهیدرات در بدن و همچنین به دلیل داشتن فیبر و ایجاد احساس سیری می تواند در کاهش وزن مفید باشد.

اثر سیاهدانه بر پوست و مو

سیاهدانه در درخشندگی مو، جلوگیری از ریزش مو، ممانعت از شوره سر، آبرسانی به مو، جلوگیری از سفید شدن پوست (به دلیل داشتن مواد معدنی و ویتامین ها) و رشد موهای ابرو و مژه نقش دارد.

سیاهدانه موجب افزایش رشد مو و ضخیم شدن موها می شود، ماساژ سر با روغن سیاهدانه به تنهایی و یا استفاده از روغن حامل  و رقیق کردن آن رشد موها را افزایش می دهد. سیاهدانه موجب افزایش جریان خون به فولیکولهای مو و تغذیه آنها می شود، احتمالا اسیدهای چرب و مواد مغذی موجود در سیاهدانه در رشد موها نقش دارند.

سیاهدانه در رفع آکنه، پسوریازیس (بیماری خود ایمنی پوستی)، درمان لک و پیس در اثر کاهش ملانین، درمان جوشهای چرکی، کاهش علائم اگزما، درمان سوختگی، بریدگی و زخم های دیابتی به دلیل اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتری مفید است

استفاده از فرآورده های حاوی 10 درصد روغن سیاهدانه موجب کاهش آکنه بعد از گذشت 2 ماه می شود و در روشن شدن پوست نقش دارد. خواص ضد آکنه سیاهدانه به دلیل خواص ضد میکروب و ضد التهاب آن است.

استفاده از مکمل های حاوی روغن سیاهدانه تعادل هورمونی در زنان را بهبود می بخشد و باعث ایجاد رضایت جنسی می شود. در یک مقاله مروری با استفاده از نتایج 24 مقاله نشان دادند که روغن سیاهدانه سطح پروژسترون و تستوسترون را در زنان متعادل می کند. این دو هورمون برای باروری و رضایت جنسی در زنان ضروری هست. برای جلوگیری از بارداری، شروع قاعدگی و افزایش شیر و تسهیل زایمان استفاده از عسل و سیاهدانه توصیه شده است. در مجموع اگرچه خواص زیادی برای سیاهدانه در منابع ذکرشده و آزمایشات متعددی خواص آن را تائید می کند، اما باید در مصرف آن احتیاط کرد.

 

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *