تهران، سیدخندان، خیابان میرمطهری، پلاک ۳۸، واحد ۷۱
021-88514651
پشتیبانی
09367951354
چای ترش برای چی خوبه؟

چای ترش برای چی خوبه؟

گیاهشناسی چای ترش

گیاه چای ترش با نام انگلیسی roselle از خانواده پنیرک است. گیاهی یکساله و علفی با  ارتفاع 5/2 تا 5/3 متر است.  ساقه ها فیبری و برگها متناوب هستند. دارای رگبرگهای قرمز رنگ و دمبرگهای نسبتا طویل است. گلها در انتهای محور برگ ظاهر می شوند و قطر آنها 5/12 سانتی متر است.  گلها دارای کاسه گل قرمز رنگ است و دارای 5 کاسبرگ بزرگ گوشتی و آبدار است. میوه به صورت کپسول چند خانه و دارای 3 تا 4 عدد بذر در هر خانه است. دانه ها به رنگ قهوه ای روشن، کلیه ای شکل و 3 تا 5 میلیمترطول دارند. چای ترش در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت و کار می شود. در ایران در منطقه سیستان و بلوچستان کشت و کار می شود.

     چای ترش

مواد موثره چای ترش

کاسبرگ محتوی پروتئین، چربی، کربوهیدارت، فیبر، ویتامین C، بتا-کاروتن، کلسیم و آهن است. برگها محتوی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، مواد معدنی، آهن، تیامین، بتا-کاروتن، ریبو فلاوین و آسکوربیک اسید است. بذرها حاوی اسید های چرب، پروتئین، کربوهیدرات، فیبر و خاکستر است. همچنین دارای املاح معدنی پتاسیم، سدیم، کلسیم، فسفر و منیزیم است. اسیدهای چرب شامل پالمیتیک اسید، استئاریک اسید، لینولئیک اسید و اولئیک اسید است

اسیدهای آلی چای ترش

سیتریک اسید، مالیک اسید، Hibiscus acid ، اگزالیک اسید، تارتاریک اسید و سوکسینیک اسید از  اسیدهای آلی شناسایی شده در عصاره آبی گلهای چای ترش هستند. همچنین آسکوربیک اسید به میزان بالا در عصاره آبی چای ترش وجود دارد.

اسیدهای فنلی و فلاونوئیدهای چای ترش

فلاونوئیدها و اسیدهای فنلی به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی و اثرات محافظتی بر ضد بیماریهای قلبی-عروقی و سرطان دارای اهمیت هستند. با استفاده از روشهای TLC، HPLC و GC-MS فرولیک اسید، کلروژنیک اسید، نارینجنین، روتین و کوئرستین از چای ترش استخراج شده است.

ترکیبات پلی ساکارید در چای ترش

شامل آرابینوز، گالاکتوز، گلوکز، رامنوز، گالاکتورونیک اسید، گلوکورونیک اسید، مانوز و زایلوز است.

اسیدهای چرب چای ترش

اسید های چرب بذر شامل میریستیک اسید، پالمیتیک اسید، استئاریک اسید، اولئیک اسید، و لینولئیک اسید است.

اسانس چای ترش

اسانس دارای اوژنول، لیمونن و 4،1-سینئول است.

کاربردهای چای ترش

چای ترش در صنایع غذایی

کاسبرگهای تازه و خشک چای ترش به صورت نوشیدنی های گرم و سرد، نوشیدنی های گیاهی، مربا، ژله، بستنی، شکلات و به عنوان عامل طعم دهنده در کیک ها و پودینگها استفاده می شود. از برگها به صورت خام یا پخته شده استفاده می شود در آفریقا از دانه های تفت داده شده و یا از پودر دانه ها در سوپ و سس استفاده می شود.

چای ترش در طب سنتی

در هند و آفریقا از دمنوش کاسبرگ و برگ به عنوان ادرار آور، کاهش غلظت خون و فشار خون و ضد تب استفاده می شود در مصر دمنوش کاسبرگ برای بیماریهای قلبی و عروقی  و افزایش میزان ادرار کاربرد دارد. در آفریقای شمالی از کاسبرگها برای گلو درد و سرفه استفاده می شود. همچنین از برگ به عنوان ضماد برای درمان زخم و آبسه استفاده می کنند.  در هند از عصاره بذر برای تخفیف درد در هنگام دفع ادرار و سو هاضمه استفاده می شود. در برزیل از ریشه برای افزایش اشتها  و عامل نرم کننده استفاده می شود. در طب سنتی چین چای ترش برای درمان ناراحتیهای کبد و درمان فشار خون بالا کاربرد دارد . در ایران چای ترش برای درمان فشار خون به کار می رود

خواص دارویی چای ترش

چای ترش سرشار از ترکیبهای آنتی اکسیدان است. در کاهش فشار خون سیستولی و دیاستولی، کاهش چربی خون، بهبود سلامت کبد، کاهش وزن، ممانعت از سرطان، کاهش رشد باکتری های مختلف از جمله E. coli نقش دارد.

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *